Zielony Rynek działa nieprzerwanie od XIX wieku

 

Handlowa historia Zielonego Rynku zaczyna się około 150 lat temu. W XIX wieku Łódź rozwijała się bardzo dynamicznie, z niewielkiej, liczącej niecały 1000 mieszkańców osady w 1815 roku, przeistoczyła się do 1915 roku w wielkie miasto zamieszkiwane przez 600 tysięcy osób.

Rozwojowi gospodarczemu i społecznemu Łodzi towarzyszył oczywiście przestrzenny. W drugiej połowie XIX wieku miasto zaczęło się rozrastać na zachód od Nowego Miasta – tak powstała dzielnica Wiązowa, czyli współczesne Stare Polesie.

W pierwszym etapie urbanizacji Wiązowej wytyczono nawiązujące do prostopadłych kwartałów Nowego Miasta ulice: kontynuację Południowej, czyli współczesną Próchnika, Cegielnianą – Więckowskiego, Dzielną – Zieloną, Przejazd – Struga, Długą – Gdańską, Pańską – Żeromskiego i Lipową. W środku tego obszaru wytyczono oczywiście rynek, ówcześnie nazwany Wiązowym.

W 1873 roku rynek pierwszy raz zmienił nazwę, na Zielony. W czasie obu wojen przemianowano go na niemiecki Gruener Ring, w 1934 roku za patrona dostał Ignacego Boernera, a w 1945 nazwano go placem Roberta Barlickiego.

Niezależnie od czasów i nadanej mu nazwy, plac zawsze pełnił funkcję rynku. Początkowo we wtorki i piątki, a z czasem już codziennie.

Do pierwszych lat XXI wieku Zielony Rynek był ciągle placem, otwartą przestrzenią. Już tylko na archiwalnych zdjęciach możemy zobaczyć fontannę, która tam kiedyś stała, ale wielu z nas z pewnością pamięta krańcówkę autobusową, która także się tu mieściła.

Budowa dachu nad Zielonym Rynkiem

Ostatnie 20 lat to inwestycje kupców w budowę hal targowych, gdzie pod dachem i w ogrzewanych pomieszczeniach można kupić na Zielonym Rynku praktycznie wszystkie artykuły, jakie potrzebujemy na co dzień do domu.

I tak na samej płycie placu Barlickiego mamy dwie hale. Pierwsza znajduje się bliżej ulicy Zielonej i bezpośrednio sąsiaduje ze stoiskami kwiaciarni. Druga hala znajduje się bezpośrednio za nią, a na niewielkim placu pomiędzy nimi można kupić ubrania, artykuły gospodarstwa domowego, a w okresie świątecznym również choinki.

W pierwszej z hal dominują świeże owoce i warzywa oraz artykuły gospodarstwa domowego i tekstylia. W drugiej hali kupimy artykuły spożywcze, a także zoologiczne i obuwnicze.

Na zakupy z drugiego końca Łodzi

To właśnie tutaj spotkamy Kubę Stelmacha na stoisku firmy Bartek” z szerokim asortymentem świeżych i smacznych ryb morskich i słodkowodnych. Są one kupowane tylko ze zrównoważonych połowów, które nie szkodzą ekosystemom. Stoisko to jest przykładem, jak na małej powierzchni zgromadzić przeszło 200 pozycji asortymentu. W ofercie znajdują się ryby świeże, mrożone i wędzone z własnej wędzarni, a także sałatki, pasty i wiele innych.

Do stoiska firmy Bartek” regularnie ustawia się kolejka stałych klientów, nie tylko w okolicach piątku. Ryby są źródłem kwasów omega-3 oraz witamin A, D, E i K. Zaleca się ich jedzenie częściej niż raz w tygodniu.

Już nie na samym placu Barlickiego, ale tuż przy nim znajduje się trzecia hala targowa, zwana Małą. Tutaj znajdziemy artykuły mięsne, zarówno świeże elementy tuszy, jak i wędliny, pasztety oraz inne przetwory. W małej hali kupimy także pieczywo, prasę, a także wypieki i artykuły cukiernicze.

Zielony Rynek to miejsce codziennych zakupów nie tylko mieszkańców Starego Polesia, ale także innych osiedli, ponieważ wokół placu kursuje sporo linii autobusowych i tramwajowych, przy czym te drugie są tymczasowo zawieszone z uwagi na budowę nowej stacji kolejowej Łódź Śródmieście. 

 

Prześlij komentarz for "Zielony Rynek działa nieprzerwanie od XIX wieku"

aktualności